Diziler

Bilim Kurgu Sevenler İçin 7 Dizi Önerisi

Aslında çoğumuz bilim kurgu dizilerine meraklıyız. Farkındayız ki bilim kurgu dizileri gerek efektleri, gerek senaryosu, gerek çekilen mekanlarıyla ilgi odağımız oluyor. Birçoğumuzun izlediği ve sevdiği bu dizileri kendi izlediklerimden kısaca derledim. Umarım izlemeyenler bu dizilerden herhangi birine başlar da bağımlısı olur. 🙂

ALTERED CARBON ( 2018- ) IMBD: 8.2

Ölümünden 250 yıl sonra bir tankın içinden çıkan bir adamın hikayesi olan Altered Carbon, 2 Şubat 2018 tarihinde Netflix’te yayınlamıştır. 1. sezonu 10 bölümden oluşan Altered Carbon 2. sezon onayını çoktan aldı bile. Netflix’in göz bebeği olarak görülen bu dizinin yapımına büyük bir bütçe ayrıldı. Dizi Richard K. Morgan’ın aynı isimli kitap serisinden uyarlama. İlk kitabını okuyan biri olarak söylüyorum ki dizi uyarlamasını daha başarılı buldum. Biraz daha konusundan bahsetmek gerekirse ana karakterimiz olarak Takashi Kovacs ( eski bir asker ve BM elçisi ) bir cinayeti çözmek amacıyla ölüm uykusundan uyandırılıyor. Takashi Kovacs hem 250 yıl sonrasına alışmak hem de bu cinayeti çözmek zorunda. Ayrıca olayların geçtiği evrende insanların bilinci depolanabiliyor ve başka bir bedene aktarılabiliyor. 1. sezonuyla büyük bir beğeni toplayan Altered Carbon şimdiden en iyilerden biri olmaya aday.

11.22.63 ( 2016 ) IMBD: 8.2

Stephen King’in aynı isimli ünlü romanından uyarlanan 8 bölümden oluşan bir mini dizi. Hikayede zaman yolculuğu anlatılıyor. Her zaman gittiği lokantanın deposunun geçmişe açıldığını fark eden Jack, John F. Kennedy’in ölümünü engellemeye çalışmak için geçmişe gidiyor. Dizinin yapımcısı ve senaristi JJ. Abrams. JJ Abrams’dan bahsediyorsak yapacağı işin kötü olabileceği bile aklımıza gelmez. Başrolümüz de Jack rolüyle James Franco. Bir dizide başrol James Franco ise o dizi kötü olabilir mi?

DARK ( 2017- ) IMBD: 8.6

1 Aralık 2017 tarihinde yayın hayatına başlayan Dark bir Netflix yapımı. Ayrıca Almanca olan ilk Netflix orijinal dizisidir. Dizide olaylar 2019 yılında küçük bir kasabada bir erkek çocuğunun kaybolması ile başlar. Kayıp vakaları arttıkça, kayıp aileleri arasında bağlantılar olduğu anlaşılır. Ortaya çıkan bağlantılarla beraber gerilim de artar. 2. sezon onayını alan Dark’ın çekimleri Temmuz ayında başladı. Dark’ın yeni sezonunun 2018 yılının sonlarında ya da 2019 yılının ilk aylarında çıkması planlanıyor. Gerek oyuncuları, gerek dizinin çekildiği mekanlar, gerekse ses efektleriyle olsun Dark’ın çok başarılı bir yapıt olduğunu düşünüyorum. Hem gerilim, hemen zaman yolculuğu olsun diyorsanız bu dizi tam sizlik!

WESTWORLD ( 2016- ) IMBD: 8.9

HBO’nun geniş bütçeli yapıtlarından biri olan Westworld’ün 1. sezonu 2016, 2. sezonu 2018’de yayınlanmıştır. 3. sezonu da 2020 yılında gösterime girecektir. Christopher Nolan’ın kardeşi olan Jonathan Nolan’ın ve Jonathan Nolan’ın eşi Lisa Loy’un kalemlerinden çıkan bu dizi karanlık bir gelecekte geçer. Yapay zekalarla dolu bir eğlence parkında olaylar gelişir. Zengin misafirlerin bulunduğu bu eğlence parkının vahşi batıyla ilgili olan bölümünde bir sorun ortaya çıkar. Bakalım bu sorun çözüme kavuşabilecek mi? 1. sezonunu çok başarılı bulduğum dizinin 2. sezonu için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Çünkü insanı rahatsız eden bazı noktalar bulunuyor. Ama izlemeye değeceğini düşünüyorum. Ama izlerken dikkat etmenizde fayda var. Çünkü fazlasıyla beyninizi yakabilecek şekilde zorlayabilen dizi. Beynim alev alsın diyorsanız bu dizi tam size göre!

FRINGE ( 2008-2013 ) IMBD: 8.4

Geldik en favori dizim ve göz bebeğim olan diziye. Fringe’i bitirdiğimde büyük bir boşluğa düşmüştüm. Zaten bir bilim kurgu bağımlısı olarak Fringe’i ailem gibi sahiplenmiştim. 🙂 Gelelim dizimize… Dizide zaman yolculuğu mu ararsınız paralel evren mi ararsınız her şey var diyebilirim. Bir bilim kurgu dizisinde ne arıyorsanız her şeyi bulabilirsiniz bu dizide. Ama biraz da dikkatli izlemek gerekiyor. Çünkü her an beyniniz yanabilir. Dizide bazı olaylar da ilerleyen bölümlerle bağlantılı olarak ekrana geliyor. Bu yüzden atıştırmalıklarınızı dizi başlamadan yanınıza alın, bölüm bitinceye kadar da yerinizden kalkmayın. Dizideki ana karakterlerimiz deli bilim adamı Walter Bishop ( John Noble ), Peter Bishop ( Joshua Jackson ) ve ajan Olivia Dunham (Anna Torv). Bir de dizinin az bir kısmında oynamasına rağmen, aslında dizinin temelini oluşturan William Bell var. William Bell’ i de Star Trek’ te Mr. Spock rolüyle tanınan geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz Leonard Nimoy canlandırıyor. Başta da söylediğim gibi kafanızı boşaltın ve Fringe’i dikkatlice izleyin. Kesinlikle tavsiyemdir.

LOST ( 2004-2010 ) IMBD: 8.4

Ah Lost… Bu efsane diziyi izlemeyen var mı acaba aranızda? Yoktur diye tahmin ediyorum. Bahsetmeye gerek yok o zaman. Şaka şaka… Benim görüşümce Lost en efsane dizilerden biridir. Gerek oyuncu kadrosu olsun gerek senaryosu olsun gerek replikleri gerek müzikleri gerekse çekildiği mekanlar olsun Lost izlediğim diziler arasında en kaliteli ve en iyi olanlarından biri. Tabi bu kadar güzel bir dizi varsa orada JJ. Abrams’ın imzası vardır. Dizi bir uçak kazasıyla başlar. Uçak bir adaya düşer. Ama ada bildiğiniz gibi bir ada değil. Adada her türlü gizem var. Ayrıca adada yaşayan başka insanlar da var. Uçak kazasından kurtulanlar arasında aslında bağlar vardır. Hepsi birbirleriyle daha önce karşılaşmıştır. Az da olsa hayatlarını bu karşılaşmalar etkilemiştir. Ama bu karşılaşmaların farkında bile olmamışlardır. Dizide hala akıllara kazanan replikler vardır. Hurley’ in uğursuz sayıları olan 4, 8 ,15, 16, 23, 42 gibi… Bazı yabancı dizilerde bu sayılara göndermeler yapılmaktadır. How I Met Your Mother’de olduğu gibi. Bu efsane diziyi illa bir yerlerde görmüşsünüzdür. Türkiye’de de yayınlanmıştır. Bana göre izlemediyseniz çok şey kaybetmişsinizdir. Şiddetle izlemenizi tavsiye ediyorum.

BLACK MIRROR ( 2011- ) IMBD 8.9

Bir Netflix yapımı daha. Ütopik bir dizi olan Black Mirror’un toplam 19 bölümü bulunuyor. Her bölüm farklı bir kurgu, farklı bir yazar, farklı oyuncular… Her bölüm bir film niteliğinde. Dizi ilerleyen teknoloji ve değişen insan davranışları sonucu neler olabileceğini anlatan, geleceğin aynası olan bir dizi. Her bölümünde aslında insanlığa göndermeler, uyarılar bulunuyor. Teknolojinin yanlış kullanım biçimi, teknolojinin insan hayatında nasıl bir yere sahip olduğu, teknolojinin bize yararlarının yanı sıra zararlarının da çok fazla olduğu bu dizide değinilmekte. Genç, yetişkin herkesin izleyebileceği, teknolojiyle ilgili bazı çıkarımlarda bulunabileceği bir dizi. İyi seyirler dilerim.

Yazar: Tarık Şenateş

İlgili Gönderiler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close